HEMİFASYAL SPAZM

HEMİFASYAL SPAZM

Hemifasial spazm trigeminal nevraljiye benzer ; fakat başka bir sinir olan fasiyal sinirden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Trigeminal neraljide anormal sinirsel iletilerin kaynağı trigeminal sinirdir. 
Hemifasiyal spazmda anormal sinirsel iletlilerin kaynağı yüzdeki kasları kontrol eden  fasiyal sinirdir ve bu yüzden de yüz kaslarında kasılmalar veya spazmlar oluşur,  fakat ağrı oluşmaz.

Tedavi

Hiçbir ilacın hemifasiyal spazmı durduğu yada önlediği henüz ispatlanamamıştır. Kas gevşeticiler ve trigeminal nevraljide kullanılan ilaçlar hemifasiyal spazmda kullanıa ilaçlardır fakat çok nadiren faydalı olurlar. Geçmişte fasiyal sinir ve dallarının tahrip edilmesi işlemi denenmiştir. Bu tip destrüktif yöntemler yüz felcine neden olmakta, yüz felci düzeldiğinde ise spazmlar yeniden ortaya çıkmaktadır. 

Şu an kullanımda olan bir tedavi formu etkilenen kaslara  botulinum toksin (botox) enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem spazma neden olan kasın gevşemesine neden olmaktadır.  Genelde enjeksiyonun 6 ay içinde tekrarlanması gerekmektedir. 

Hemifasiyal spazmın en etkin tedavisi  fasiyal sinirin vasküler dekompresyonudur.  Bu işlem trigeminal nevraljide yapılan vasküler dekompresyonun trigeminal sinire çok bşr yerde bulunan fasiyal sinir üzerinde yapılmasıdır. 
Cilt insizyonunun yeri  ve kafatasının açıldığı yer her iki ameliyatta da benzerdir fakat hemifasiyal spazmda fasiyal sinir ortaya konur.

Bu işlemin riskleri trigeminal nevraljinin dekompresyonu işlemindeki risklerle aynıdır. Yine trigeminal nevraljide olduğu gibi bu işlem sonrası çoğu hastada spazmlar ortadan kalkar; fakat bazı hastalarda bu tedavi tipine rağmen şikayetler  sebat edebilir veya tekrarlayabilir.

Bu içerik 04.03.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 5628 kez okundu.